تماس با دفتر مرکزی: 77135417 -021   ایمیل ما: info@elia-decor.com

مبعث رسول اکرم

 

مبعث
روز مَبْعَث بر پایهٔ باورهای اسلامی، روزی است که محمد، پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. مسلمانان معنقدند او در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. محمد در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می‌کرد.
پیامبر اسلام (ص) تنها کسی بود که بدون داشتن سواد خواندن و نوشتن می‌دانست و این کار به اذن خدا برای او قابل انجام بود. روزی که پیامبر اکرم (ص) اولین آیه از کلام خدا را زمزمه کرد از سوی پروردگار به پیامبری مبعوث شد. ایشان آخرین فرستاده خدا و خاتم‌الانبیاء هستند. از این رو عید مبعث هر سال توسط مسلمانان جهان جشن گرفته می‌شود.
باور شیعیان
بر اساس باور شیعیان، محمد مصطفی در روز ۲۷ رجب عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن می‌گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده‌است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.
باور اهل سنت
در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر مشخص نیز ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی‌شود.
روز مبعث چه روزی است؟
روز مبعث، روزی است که حضرت محمد، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.


خواند زبان دلم ثنای محمد(ص)
ماند خرد خیره در لقای محمد(ص)
دیده دل، جام جم به هیچ شمارد
سرمه کند گر زخاک پای محمد(ص)

عید مبعث بر همگان مبارک


 

خواندن 2043 دفعه