تماس با دفتر مرکزی: 77135417 -021   ایمیل ما: info@elia-decor.com

تشک مناسب سرویس خواب کودک

 

راهنمای خرید تشک؛ چگونه یک تشک مناسب انتخاب کنیم؟

داشتن یک خواب شبانه خوب، علاوه بر اینکه باعث می شود که حس شادابی و سرحالی داشته باشید بر سلامت روان و جسم شما هم تاثیر می گذارد.شاید باورتان نشود یکی از مهمترین عواملی که باعث خواب آسوده خواهد شد تشک طبی است. تشک یکی از عوامل بسیار مهم در سلامت آناتومی بدن و سلامت خواب و روان شماست زیرا یک سوم طول عمر خود را بر روی آن سپری می کنید پس باید متناسب با هزینه ای که می کنید یکی از بهترین کیفیت ها را انتخاب کنید تا با خیال راحت و آسوده به استراحت بپردازید.
همه افراد پس از سپری کردن یک روز پر کار و شلوغ در آرزوی یک خواب راحت و آسوده هستند. لازمه یک خواب راحت برخورداری از سرویس خواب مناسب است که در این میان تشک حرف اول را می زند.

تشكهاي زيادي در بازار وجود دارند كه شما براي اينكه بهترين گزينه را انتخاب كنيد بايد از نكات زير مطلع باشيد.

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که با ویژگی های یک تشک خوب آشنا شوید.

چه موقع به تشک جدید احتیاج داریم؟
برخی از نشانه هائی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید برای تخت خواب کودک  شما و نیز خودتان می دهند به شرح زیر می باشند:
• وقتی از خواب بیدار می شویم درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنیم و تصور می کنیم که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده ایم.
• در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابیم.
• تشک ما دچار پارگی و سائیدگی های قابل رویت است.
• فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در تشک ما ایجاد شده است.
• وقتی تشک غژغژ صدا می دهد.
• پس از خوابیدن روی تشک احساس کمر درد می کنیم یا بدنمان کوفته است.

ویژگی تشکهای خوب چیست؟
الف) راحتی
یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن (از سر تا پا) است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در زمان انتخاب تشک بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد.
ب) دوام
کیفیت مواد به کار رفته مهم است. ممکن است برای خرید تشکی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد.
ج) فضا
اگر تشک خیلی کوچک باشد آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰-۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکت داشته باشید.
د) جنس
اسفنج : در تشخیص نوع اسفنج به کار رفته تشک باید به وزن و تراکم آن دقت کرد,

فنر : نوع فنر بندی تشک , ضخامت مفتول فنر و فریم دور تشک در کیفیت تشک های فنری مهم هستند . همچنین تشکهایی که دارای فنر پاکتی هستند از قابلیت بیشتری برخوردارند بطوریکه تمام فنرها تک تک داخل فنر و منفصل هستند و درصورتی که دو نفر روی تشک باشند با تکان خوردن یکی دیگری متوجه نخواهد شد . همچنین در دراز مدت فنرها بدلیل اصطحکاک یکدیگر جیر جیر نخواهند کرد.
ارتفاع تشک : با توجه به لایه های داخلی تشک اعم از موکت ,الیاف , پنبه , رویه تشک ,ارتفاع تشک ها متفاوت خواهد بود و در طول عمر تشک نقش بسزای دارند . هرچقدر ارتفاع تشک بیشتر باشد تشک مرغوب تر و در ضمن اگر از روتختی استفاده کنید بدلیل ارتفاع بیشتر سرویس خواب شما زیباتر خواهد بود و ملحفه روتختی جلوه بهتری خواهد داشت .

مموری فوم : تشكهاي نسل جديد داراي مموري فوم هستند كه قيمت بالاتري دارند .
مموري فوم برای اولین بار توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی از شتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شد. پس از آن بعنوان یک محصول بسیار مفید و ضروری به خانه های مردم در اروپا و آمریکا راه پیدا کرد. ویژگی منحصر به فرد فوم های هوشمند تغییر شکل در اثر دمای بدن، برگشت پذیری مناسب پس از بردا شتن نیرو در ناحیه تماس، تسهیل در جریان گردش خون، جلوگیری از گرفتگی عضلات و نیز جلوگیری از درد در ناحیه ستون فقرات است .

تشک های موجود به طور کلی به سه دسته تشک های فنری، تشک های طبی فنری و تشک های طبی تقسیم بندی می شوند.

تشک های فنری (میزان نرمی کمتر از 2):
همان طور که از اسم آن مشخص است ساختار اصلی این تشک ها فنر بوده و جزء تشک های نرم طبقه بندی می شوند و به دلیل استفاده از فنر با ضخامت کمتر و لایه بندی با ضخامت و تراکم پایین تر، ارزان تر از تشک های طبی فنری هستند. این تشک ها به دلیل نرمی بیشتر برای افراد با وزن پایین (زیر 60 کیلوگرم) مناسب می باشد.

تشک های فنری:

تشک هایی که در ساختار داخلی خود از فنربندی استفاده می کنند تشک های معمولا نرم و یا طبی نرم هستند که فنر آنها به دو مدل فنر متصل و فنر منفصل تقسیم می شود.

تشک های فنر متصل:

این تشک ها شامل یک قطعه بلند فلز که به صورت سیم پیچ شده به کل تخت متصل است. این ویژگی باعث می شود که در هر نقطه از تخت احساس راحتی و نرمی داشته باشید. همچین در این نوع تشک یک میله مرزی طراحی شده تا بتواند حالت تشک را به خوبی حفظ کند.
تشک فنر متصل می تواند انتخاب معقول و معمولی برای شما باشد به این دلیل که علاوه ویژگی های گفته شده این تشک بسیار سبک و نرم است و برای افرادی پیشنهاد می شود که علاقمند به تشک های نرم و یا طبی نرم هستند.
در حالت کلی این نوع تشک نسبت به بقیه مدل ها معمولی تر است و هزینه کمتری دارد پس اگر به دنبال تشکی اقتصادی هستید و حداقل بودجه را برای خرید تشک کنار گذاشته اید تشک های فنر متصل بهترین گزینه برای شماست.

تشک فنری منفصل یا پاکت اسپرینگ:

تشک فنر منفصل اختراع شگفت انگیزی بود که با توجه به ویژگی های خوبی که داشت شرکت های تولید کننده تشک سریعا خود را با این تکنولوژی وقف دادند تا از میدان رقابت عقب نمانند تشک های فنر منفصل جدیدترین تکنولوژی فنر در ساختار تشک می باشد که هر کدام از این فنرها به صورت جداگانه عمل می کند و داخل پاکت در کنار هم چیده شده اند. فنر منفصل علاوه بر بالا بردن طول عمر مفید تشک باعث پوشش دهی ستون فقرانی در هنگام استراحت می شود و همچنین نسبت به فنر های سنتی منفصل از درجه طبی بالاتری برخوردار است.

فواید تشک فنر منفصل به طور خلاصه:

عدم صدا دادن فنر در دراز مدت
عدم گود افتادگی تشک در مدت استفاده
بالا رفتن طول عمر تشک به دلیل تکی عمل کردن فنرها
احساس خواب راحت به دلیل پخش شدن وزن بدن روی تشک
حفظ سلامتی و پیشگیری از مشکلات ستون فقرات در حین استراحت

تشک باید سفت یا نرم باشد؟
تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها در "وضعیت عملکرد" (یعنی همان مقدار انحنائی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد. اگر تشک آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمر درد می شود. البته وزن افراد در تهیه تشک مناسب مهم است .

برای خرید تشک طبی فنری می توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر وزن پایینی دارید (زیر 65 کیلوگرم) می توانید از تشک با میزان سفتی 2.5 به بالا استفاده کنید.
  • اگر وزن متعادلی دارید (65 تا70کیلوگرم) می توانید از تشک با میزان سفتی 3 به بالا استفاده کنید.
  • اگر وزن متعادلی دارید (70 تا 80 کیلوگرم) می توانید از تشک با میزان سفتی 4 به بالا استفاده کنید.
  • اگر وزن متعادلی دارید (80 تا 90کیلوگرم) می توانید از تشک با میزان سفتی 5 به بالا استفاده کنید.
  • اگر وزن بالایی دارید (بالای 90کیلوگرم) می توانید از تشک با میزان سفتی 6 به بالا استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید که اگر کمردرد یا اضافه وزن دارید با توجه به میزان کمردرد و اضافه وزنتان مرحله های بالاتر را انتخاب کنید.

توجه:
1- با دست زدن و خوابیدن چند دقیقه ای تشک نمیتوان به کیفیت آن پی برد به خصوصیات , لایه های داخلی تشک و گارانتی دقت کنید .
2- هر قدر وزن شما بيشتر باشد به تشكي با تراكم فنر بندي بالاتر و همچنين فريم ضخيم تر نياز داريد.
3 - اگر قرار است تشك دونفره بخريد حتما به اندازه آن توجه كنيد و به هيچ عنوان از 2 عدد تشك يكنفره به جاي تشك دو نفره استفاده نكنيد چرا كه بعد از مدتي به علت يكسان نبودن وزن افراد تشكها نسبت به هم متوازن و متعادل نخواهند بود.
4 - از تشكهاي يونوليتي فقط در مواقعي كه مدت كمي به تشك نياز داريد استفاده كنيد.
5 - از خريد تشكهاي متفرقه و بي نام نشان و بدون ضمانت خودداري كنيد.
6 - در صورت امكان از پد ضد آب استفاده كنيد .
7 - براي تميز كردن تشك از سشوار و دستمال تميز استفاده كنيد .
8 - اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده کنند.
9 - هر ۶ ماه یکبار آن را ۱۸۰ درجه برگردانده و سر و ته نمائید.
10 - هر ۳ ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.
11- همیشه بزرگترین تشکی را بخرید که در اتاقتان جا می گیرد.

 

خواندن 3803 دفعه