تماس با دفتر مرکزی: 77135417 -021   ایمیل ما: info@elia-decor.com

تفاوت چوب و پلی استر رزین

 

تفاوت چوب و پلی استر رزین و راه تشخیص این دو از هم

با توجه به زیاد شدن مواد شیمیایی رزینی و استفاده از آن در مبل و منبت بیشتر همکاران به جای چوب از رزین استفاده میکنن و متاسفانه بدون در نظر گرفتن حق الناس به جای چوب به مشتری اراعه می دهند ما اینجا توضیحاتی در مورد مبل و نحوه تشخیص آن قرار است بگویم مبل رزینی از کیفیت خیلی پاینی برخوردار است.
پلی استر ترکیبی از جنس پلاستیک است که در صنعت های متفاوتی از جمله مبلمان استفاده میشود. پلی استر اغلب فایبرگلس نامیده میشود اما فایبرگلس تقویت کننده و پلی استر نوعی صمغ است که آن را رزین می نامیم. رزین پلی استر ماده ای است که به هنگام مخلوط شدن در هاردنر (خشک کن) دمای آن بالا رفته، سپس به حالت ژله ای در می آید و نهایتا سفت میشود. حجم پلی استر پس از سفت شدن مقداری کاهش می یابد زیرا مولکول ها موقع بستن به یکدیگر نزدیک و مقداری از محلول تبخیر میشود. باید توجه داشت که پلی استر بسته شده را دیگر نمیتوان به حالت مایع در آورد.

مزایای رزین:
پلی استر رزین ترکیبی جدید از جنس پلاستیک است که اخیرا در صنعت مبل سازی بجای چوب منبت کاری شده از آن استفاده می شود.
مزیت استفاده از پلی استر رزین تولید راحت آن و در نتیجه پایین آمدن قیمت تمام شده ی محصول است.
در استفاده از پلی استر باید توجه داشت که بهترین درجه حرارت برای کار دمای بیست درجه است. از طرفی پلی استر مایع بویی تند دارد و مصرف روزانه بیش از پنج کیلوگرم آن مضر است و باید در فضایی استفاده شود که دارای تهویه است.
پلی استر رزین در زمینه های منبت کاری، قالب گیری، طراحی های ظریف به کار میرود.
از مزایای پلی استر رزین میتوان به تولید آسان و در نتیجه قیمت پایین و مناسب آن اشاره کرد. رزین هم مانند بسیاری از مواد دارای کیفیت های متفاوت است ولی در صورت استفاده از مواد مرغوب میتوان مبلی با کیفیت خوب، طراحی زیبا، مقرون به صرفه تولید کرد که در برابر عواملی چون خرابی زود هنگام و پوسیدگی مقاوم باشد. و نیز به این نکته باید توجه کرد که رزین با  بهترین و عالی ترین کیفیت به هیچ عنوان نمیتواند جای چوب را بگیرد و بیشتر جنبه دکوری می تواند داشته باشد تا استفاده کاربردی.

معایب رزین:
1- رنگ رزنی خیلی رنگ خف و ماتی می باشد و از كیفیت پاینی برخوردار است.
2- كار مبل رزینی نصبت به مبل چوبی وزن بسیار زیادی دارد .
3-همچنین در صورت استفاده نادرست از رزین باعث ترک خوردگی شدید، پوسته شدن منبت ها و شکنندگی میشود.
ما به شما عزیزان توصیه میکنیم فقط از محصولات چوبی استفاده کنید زیرا مبل های رزینی هم شیمیایی هستن هم اصلا کیفیت ندارند .


تشخیص رزین از چوب:
اما از آنجایی که در تولید مبلمان قسمت های مورد استفاده از پلی استر را می توان با پوشش مناسبی از رنگ مخفی نگه داشت ،سوال این است که چطور می توان رزین رنگ شده را تشخیص داد؟
بهترین و راحت ترین راهکار ، دیدن نمونه رنگ نشده ی منبت مورد نظر است. از فروشنده بخواهید که نمونه رنگ نشده ی آن را به شما نشان دهد.
برای اینکه مطمئن شوید در مبل شما از پلی استر رزین استفاده شده است یا نه باید از سوزن استفاده کنید. کافی است سوزن را به قسمتی از منبت فرو کنید. اگر سوزن با اندکی فشار وارد شود حاکی از آن است که از چوب استفاده شده و اگر سوزن وارد نشد بدانید که از پلی استر رزین استفاده شده است.
در نظر داشته باشید که بیشتر همکارانی که رزین در مبل استفاده میکنن پایه ها رو چوبی میزنن پس بهتر است جاهای دیگه هم امتحان کنید.
از طرفی همانطور که اشاره کرده بودیم وزن مبلمان رزین بیشتر از مبلمان چوبی است.

خواندن 6119 دفعه